HARUNYAHYA.ORGhttp://harunyahya.orgharunyahya.org - Neler Oldu? - Son EklenenlertrCopyright (C) 1994 harunyahya.org 1HARUNYAHYA.ORGhttp://harunyahya.orghttp://harunyahya.com/assets/images/hy_muhur.png11666Neler Oldu? - 14. Bölümhttp://harunyahya.org/tr/Neler-Oldu/201431/neler-oldu---14http://harunyahya.org/tr/Neler-Oldu/201431/neler-oldu---14http://fs.fmanager.net/Image/objects/118-neler-oldu/Neler-Oldu-14-Bolum.jpgTue, 14 Apr 2015 02:20:23 +0300Neler Oldu? - 13. Bölümhttp://harunyahya.org/tr/Neler-Oldu/200830/neler-oldu---13http://harunyahya.org/tr/Neler-Oldu/200830/neler-oldu---13http://fs.fmanager.net/Image/objects/118-neler-oldu/Neler-Oldu-13-Bolum.jpgFri, 03 Apr 2015 15:05:15 +0300Neler Oldu? - 12. Bölüm NELER OLDU? 12. BÖLÜM

SUNUCU: Mutlu akşamlar. Bir neler oldu programına daha hoş geldiniz. Türkiye ve dünya gündeminde yer alan önemli konularla bu hafta yine karşınızdayız. Bu hafta dosya konumuz PKK, çözüm süreci ve silahsızlanma iddiaları. Ardından dünya gündemine geçeceğiz. Akdeniz’de devam eden mülteci ölümleri, Suriyeli mülteciler için planlanan Birleşmiş Milletler gıda yardımının durdurulması, IŞİD’e karşı yürütülen Musul operasyonu öncesi gelişmeler, dünyanın stratejik noktalarında düzenlenen büyük güçlerin askeri tatbikatları ve daha pekçok konuyla hiç vakit kaybetmeden başlıyoruz.

Geçtiğimiz hafta PKK’nın silah bırakacağı iddiası Türkiye’nin gündeminde geniş yer buldu. Ancak bu yeni bir çıkış değil. PKK yıllardır silah bırakma iddiasıyla ortaya çıkar ve bu hiç gerçekleşmez. Zaten PKK’nın silah bırakması tümden yok olması anlamına gelir ki bu PKK’nın ideolojisine tamamen aykırı. Marksist- Leninist doktrinlere göre örgütlenen PKK için silah mücadelede var olması gereken ana unsurlardandır. Hatırlayalım Lenin, Bolşevik Devrimi’nden tam 11 yıl önce, Proletari Dergisi’nde aynen şunları yazmıştı:

Bizim ilgilenmekte olduğumuz olgu, silahlı mücadeledir; bu mücadele, bireyler ve küçük gruplar tarafından yürütülmektedir. Silahlı mücadele, birbirlerinden kesinkes olarak ayrılması gereken, farklı iki amaca yöneliktir; önce, bu mücadele kişilere, liderlere ve ordu ve polisteki görevlilere suikast yapmayı amaçlar, ikinci olarak, hem hükümete ait, hem de özel kişilere ait para kaynaklarına elkoyar. El konulan paralar kısmen parti kasasına, kısmen özel silahlanma amacına ve ayaklanma hazırlığına ve kısmen de tanımlamakta olduğumuz mücadeleye katılan kişilerin geçimine gider.

Evet Lenin’in bu sözleri, PKK’nın tam otuz yıldır yürüttüğü kanlı mücadelenin bir özeti. Son olarak Diyarbakır’da patlak veren ve onlarca ile yayılan 6-8 Ekim olayları da bu silahlı kalkışmanın en yakın tarihli örneğiydi. PKK otuz yılı aşkın bir süredir Türkiye’nin başında ciddi bir bela. Şu günlerde ise konuşulan bu kanlı terör örgütünün silah bırakacağı iddiaları. PKK’nın bu oyununa karşı çok dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü PKK silah bırakma yalanına geçmişte de başvurmuştu. 1993’te, 95’te, 99’da, 2004’te, 2006’da “silahı bırakıyoruz” dediler bırakmadılar. 2003’te de “silahı bırakıyoruz” dediler bırakmadılar. Şimdi o yıllara ait gazete kupürlerini ekrana getireceğiz. Bakın daha önce PKK kaç kez silahsızlanma iddiasıyla ortaya çıktı.

DIŞ SES: PKK, 1984’ten beri askerlerimizi ve kadın-çocuk demeden vatandaşlarımızı şehit ediyor. Bugüne kadar gerçekleştirdiği 80 bini aşan terör saldırısıyla PKK, 40 bin vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden oldu.

-  İlk olarak 20 Mart 1993’te tek taraflı ateşkes ilanını yapan terör örgütü PKK, bugüne kadar  toplam 7 kez ateşkes kararı aldı. 

- 1993’te, 15 Aralık 1995 ve 1 Eylül 1998’de alınan ateşkes kararları  teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın Kenya’dan Türkiye’ye teslim edilme tarihi olan 15 Şubat 1999’dan önce alındı. 

- 20 Mart 1993 tarihinde alınan ateşkes kararı, PKK’nın Bingöl’de 33 askerimizi şehit etmesiyle ateşkes fiili olarak sona erdi. 

-  1 Eylül 1998’de Dünya Barış Günü dolayısı ile terör örgütü PKK ateşkes ilan etmişti.

-  Bu kez 1 Eylül 1999’da İmralı’daki teröristaşı Abdullah Öcalan yeniden ateşkes ilan etti ve PKK’nın silahlı güçlerine Türkiye sınırları dışına çıkmaları çağrısında bulundu. Bu ateşkesi PKK 1 Haziran 2004’te sona erdirdi.

-  1 Ekim 2006’da beşinci ateşkes ilan eden terör örgütü PKK, askeri operasyonların devam etmesini sözde gerekçe göstererek ateşkesi yine sona erdirdi.

- 13 Nisan 2009’da KCK, sözde “meşru savunma” temelinde ateşkes kararı aldığını açıkladı. “Silah bırakıyoruz” dedi. Bırakmadı.

-  2013 yılında  yeniden ateşkes, silahsızlanma çağrıları yapıldı. Değişen birşey olmadı.

Yıl 2015. Son olarak Öcalan’dan bir kez daha silahsızlanma çağrısı geldi. Ancak bir değişiklik yok. Mevcut durum devam ediyor.

SUNUCU: Geçtiğimiz hafta İmralı’dan gelen yeni silahsızlanma çağrısı üzerine Sayın Adnan Oktar bu hafta programında konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Birlikte izleyelim.

SUNUCU: Evet, PKK 1999’dan beri silah bırakacağını açıklıyor. Yıl 2015 aynı iddia devam ediyor. Unutmamak gerekir ki PKK’nın zaman zaman “silahları bırakıyoruz” demesi zaman kazanmak ve toparlanmak için kullandığı bir taktik. 2012’den bu yana sürdürülen Çözüm Süreci’ne gelene kadar terör örgütü PKK, ülkemizde tam 72 bin 500 terör eylemi gerçekleştirdi. Bu eylemlerde 6 bin 500 sivil vatandaşımız, 5 bin 500 polis ve askerimiz ve  1500 köy korucumuz şehit oldu. Şimdi geçmişe dönüp, bu kahpe saldırıları kısaca hatırlayalım.

DIŞ SES:

- 20 Ağustos 1987'de Mardin Dargeçit İlçesi'ne bağlı Bahçe Mezrası'na gelen PKK'lılar Şehmus Arık'ın evini bastı. Kalaşnikoflarla katliam yapan PKK'lılar 2 kadın, 3 çocuğu öldürdü. 4 aylık Hamza ölürken beşikte uyuyordu.

- 10 Mayıs 1988'de Mardin'in Nusaybin ilçesinde 15 vatandaşı öldüren PKK, 6 çocuğa da acımamıştı. Kız bebeklerden birisi beşiğinde uyurken vahşice katledilmişti.

- 9 Temmuz 1989'de Diyarbakır'ın Hani ilçesinin Kırım Köyü'ne baskın düzenleyen PKK'lı teröristler 3 yaşındaki bir kız çocuğunu da öldürdü.

- 24 Aralık 1989'da Hakkari'nin İkiyaka Köyü'ne baskın düzenleyen teröristler en kanlı çocuk katliamına da imza atmıştı. PKK bu köyde 13 çocuk, 6 kadın, 3 erkeği öldürdü. Teröristler anneleriyle birlikte yer yatağında uyuyan çocukları hiç gözlerini kırpmadan silahlarıyla taradılar.

-  10 Haziran 1990'da Şırnak'ın Çevrimli Köyü'ne saldıran PKK 27 sivili katletti. Teröristlerin öldürdüğü 27 kişinin 11'i ise çocuktu.

- PKK'nın "bebek katili" ismini almasının en önemli olaylarından Lice saldırısı. 19 Ağustos 1992'de Diyarbakır'ın Lice ilçesine sivil vatandaşlara saldıran PKK kundaktaki bir bebeği de makineli tüfekle taradı.

-  22 Ekim 1993'de Siirt'te 22 vatandaşımızı katleden PKK'nın hedefinde kadın ve çocuklar vardı. Baskında 13 çocuk ve 9 kadın hunharca katledildi.

- 24 Temmuz 1994'de Van'da Atabinen Köyü'nü basan PKK'lı teröristlerin hedefinde yine kadın ve çocuklar vardı. 6 kadını yatakta katleden PKK, annelerinin yanında uyuyan 3 bebeği de öldürdü.

SUNUCU: Evet geçmişte Türkiye, kanlı kahpe terör örgütü PKK’nın bu vahşi saldırını yaşadı. Bunlar asla unutulmadı ve unutulmayacak. Bugün PKK terör örgütü, sözde silahsızlanma taktiğine devam ediyor. Ancak daha geçtiğimiz aylarda Türkiye genelinde yaşadığımız olaylar ortada. 6-7 Ekim 2014 günlerinde PKK’nın “sokağa inin” çağrısı kaç cana, kaç liralık maddi zarara neden oldu hatırlayalım.

DIŞ SES: 6-8 Ekim tarihlerinde başta Diyarbakır olmak üzere toplam 35 ilde ayaklanan PKK yandaşları, yıllar boyunca eğitimini aldıkları Marksist öğretinin gereği olarak cinayetler işledi, her yeri yakıp yıktı. Bu olaylar sırasında farklı düşünceden gençler camdan atılarak, başı taşla ezilerek, üzerinden arabayla geçilerek katledildi. Toplam 40 vatandaşımız hayatını kaybetti. 2 emniyet görevlisi şehit oldu. 221 sivil, 139 güvenlik görevlisi yaralandı. 212 okul binası, 67 emniyet binası, 25 kaymakamlık binası, 29 parti binası, çocuk yuvaları, Kızılay kan merkezleri, belediye binalarının aralarında olduğu 780 bina, bütününde toplam olarak da 1113 bina yakıldı veya tahrip edildi. Şiddet eylemlerinde özel araçlar, belediye araçları, ambulanslar ve polis araçları yakıldı ve toplamda 1177 araç kullanılamaz hale geldi.

SUNUCU: PKK şu ana kadar aldığı neticeyi silahla almıştır, bundan sonra da silahla almayı düşünecektir. Silahı bıraktığında PKK’nın bütün siyasi gücü yok olur. Kendisi de yok olur. Dolayısıyla PKK hiçbir şekilde silahı bırakmaz. 

Türkiye’nin gündemini meşgul eden konulardan biri de malumunuz başkanlık sistemi tartışmaları. Önceki bölümlerde başkanlık sisteminin Türkiye’de uygulandığı taktirde oluşturacağı ciddi risklere geniş yer vermiştik. Bu bölümleri A9 TV internet sitesinde programlar bölümünde Neler Oldu? kategorisinde izleyebilirsiniz. Her hafta olduğu gibi bu hafta da siz izleyicilerimizin için başkanlık sisteminin işleyişini, risklerini Ankara Üniversitesi Kamu Hukuku Bölüm Başkanı Prof. Dr. Anıl Çeçen’e sorduk. Şimdi bu kısa röportajı izleyelim.

SUNUCU: Sırada haftanın etkinliği bölümü var. Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun da katılımıyla “2015 Ehlibeyt İnanç Şurası Birliği Toplantısı” yapıldı. Benim de konuşmacı olarak katıldığım bu programda toplumda inanç birliği, sevgi ve saygının geliştirilebilmesi için neler yapılması gerektiği konusu ele alındı. Şimdi bu toplantıdan kısa görüntüler izleyelim.

SUNUCU: Geçtiğimiz günlerde Dünya Kadınlar Günü kutlandı. Dünya kadınlara sadece bir gün hak ettikleri değeri verirken, aslında gün geçmiyor ki gerek ülkemizde, gerekse dünyada kadına yönelik şiddet, cinsel istismar ve cinayet haberleri duyulmasın. Üstelik bu şiddet olaylarında eğitimin, gelişmişlik düzeyinin, farklı kültürlerde yetişmiş olmanın da pek olumlu etkisi olmuyor. Ülkelerin gelişmişlik düzeyi ile kadınlara verilen değer arasında bir bağlantı yok. İstatistikler dünyanın hemen her yerinde kadınların baskıya, zora ve saldırıya maruz kaldıklarını gösteriyor. Önce bu istatistiklere bir bakalım, ardından konuyu değerlendirmeye devam edeceğiz.

DIŞ SES:  Bugün dünya üzerinde yaşayan kadınların yarısı eşlerinden şiddet görüyor. Çin’de, yılda 1 milyon kız çocuğu doğar doğmaz öldürülüyor. Dünyada şiddet yoluyla kaybedilen kadın sayısı 40 ila 50 milyonu buluyor. Uluslararası Göç Örgütü, her yıl 2 milyon kadının sınır ötesi kadın ticaretinde kullanıldığını açıkladı. Halen en az 54 ülkede kadınlara yönelik ayrımcı yasalar bulunuyor. Her üç kadından biri dayak yiyor, cinsel istismara ve tecavüze uğruyor. Öldürülen kadınların yüzde 70'i erkek arkadaşları ya da kocaları tarafından öldürülüyor. Kadınlar sadece cinsel istismar ve şiddete maruz kalmıyorlar. Aynı zamanda ekonomik anlamda da sömürülüyorlar. Örneğin dünyadaki işlerin yüzde 66’sını kadınlar yapıyor, fakat dünyadaki toplam gelirin sadece yüzde 10’una sahipler. Mal varlığının ise yüzde 1’ine. Başka bir deyişle dünyadaki işlerin yüzde 34’ü erkekler tarafından görülüyor ama erkekler dünyadaki toplam gelirin yüzde 90’ına ve toplam mal varlığının yüzde 99’una sahipler.

SUNUCU: Bu rakamlar dünya çapında kadına yönelik şiddetin korkunç tablosunu gözler önüne seriyor. Her ne kadar akademik araştırmaların bilimsel sonuçları kadına yönelik şiddete karşı alınacak tedbirler için önemli veriler içerse de bu acı tablo pek değişmiyor. Çünkü gelir seviyesinin, eğitim düzeyinin yüksek olması, ülkelerin gelişmiş olmaları kadına yönelik şiddete engel olamıyor. Şöyle düşünün Amerika Birleşik Devletleri'nde, her 6 dakikada, bir kadına tecavüz ediliyor. İngiltere'de, her 7 kadından biri birlikte olduğu erkek tarafından tecavüze uğruyor. Fransa'da, her ay 6 kadın aile içi şiddet nedeniyle hayatını kaybediyor. Bunlar dünyanın hem ekonomik, hem eğitim, hem de kültürel anlamda önde gelen ülkeleri. Diğer Avrupa ülkelerinde de durum pek farklı değil.

Fransa ve Belçika’da kadınların 1944 yılında, İsviçre’de ise ancak 1971 yılında seçme ve seçilme hakkı elde ettikleri göz önüne alındığında kadına verilen değerin eğitim ya da kültürle bir ilgisi olmadığı ortada. Kadına yönelik şiddet ve baskı geçmişten beri devam eden çirkin bir alışkanlık halini almış durumda. Dünyanın en gelişmiş ve zengin ülkelerinde bile rastlanan bu kötü alışkanlığın arkasında, kadının yarım varlık olarak görülmesinin payı var. Bu noktada Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.)’in şu hadisini hatırlatmak isterim. “Bana dünyada üç şey sevdirildi. Bunlar; Kadınlar, Güzel koku, Gözümün nuru namaz.” Evet bugün dünyada 1,5 milyardan fazla Müslüman var. Tüm Müslümanlar Peygamberimiz (s.a.v.)’in bu sünnetini hakkıyla uygulasa, dünyada kadına yönelik ikinci sınıf insan muamelesi ve şiddet çok büyük ölçüde ortadan kalkar. Bu konuda Müslümanlar, Kuran ve sahih hadisleri tam manasıyla yaşayarak tüm dünyada örnek alma misyonunu sonuna kadar sahiplenmelidirler.

Ve bu hafta da bize ayrılan süreyi tamamladık. Unutmayın ekranda gördüğünüz Facebook ve Twitter adreslerinden programlarımızın içeriğini takip edebilir, önceki bölümleri bu hesaplardan izleyebilirsiniz. Haftaya görüşmek üzere hoşça kalın.

 

]]>
http://harunyahya.org/tr/Neler-Oldu/200829/neler-oldu---12http://harunyahya.org/tr/Neler-Oldu/200829/neler-oldu---12http://fs.fmanager.net/Image/objects/118-neler-oldu/Neler-Oldu-12-Bolum.jpgFri, 03 Apr 2015 15:04:17 +0300
Neler Oldu? - 10. Bölümhttp://harunyahya.org/tr/Neler-Oldu/198426/neler-oldu---10http://harunyahya.org/tr/Neler-Oldu/198426/neler-oldu---10http://fs.fmanager.net/Image/objects/118-neler-oldu/Neler-Oldu-10-Bolum.jpgMon, 16 Feb 2015 05:29:10 +0200Neler Oldu? 8. Bölümhttp://harunyahya.org/tr/Neler-Oldu/197359/neler-oldu-8-bolumhttp://harunyahya.org/tr/Neler-Oldu/197359/neler-oldu-8-bolumhttp://fs.fmanager.net/Image/objects/118-neler-oldu/Neler-Oldu-8-Bolum.jpgTue, 27 Jan 2015 01:44:45 +0200Neler Oldu? 6. Bölümhttp://harunyahya.org/tr/Neler-Oldu/196627/neler-oldu-6-bolumhttp://harunyahya.org/tr/Neler-Oldu/196627/neler-oldu-6-bolumhttp://fs.fmanager.net/Image/objects/118-neler-oldu/Neler-Oldu-6-Bolum.jpgTue, 13 Jan 2015 08:24:18 +0200Neler Oldu? 5. Bölümhttp://harunyahya.org/tr/Neler-Oldu/195885/neler-oldu-5-bolumhttp://harunyahya.org/tr/Neler-Oldu/195885/neler-oldu-5-bolumhttp://fs.fmanager.net/Image/objects/118-neler-oldu/Neler-Oldu-5-Bolum.jpgMon, 29 Dec 2014 07:08:21 +0200Neler Oldu? 4. Bölümhttp://harunyahya.org/tr/Neler-Oldu/195731/neler-oldu-4-bolumhttp://harunyahya.org/tr/Neler-Oldu/195731/neler-oldu-4-bolumhttp://fs.fmanager.net/Image/objects/118-neler-oldu/Neler-Oldu-4-Bolum.jpgWed, 24 Dec 2014 04:22:46 +0200Neler Oldu? 3. Bölümhttp://harunyahya.org/tr/Neler-Oldu/195324/neler-oldu-3-bolumhttp://harunyahya.org/tr/Neler-Oldu/195324/neler-oldu-3-bolumhttp://fs.fmanager.net/Image/objects/118-neler-oldu/Neler-Oldu-3-Bolum.jpgMon, 15 Dec 2014 14:53:28 +0200Neler Oldu? 2. Bölümhttp://harunyahya.org/tr/Neler-Oldu/195107/neler-oldu-2-bolumhttp://harunyahya.org/tr/Neler-Oldu/195107/neler-oldu-2-bolumhttp://fs.fmanager.net/Image/objects/118-neler-oldu/Neler-Oldu-2-Bolum.jpgTue, 09 Dec 2014 04:55:57 +0200Neler Oldu? 1. Bölümhttp://harunyahya.org/tr/Neler-Oldu/194768/neler-oldu-1-bolumhttp://harunyahya.org/tr/Neler-Oldu/194768/neler-oldu-1-bolumhttp://fs.fmanager.net/Image/objects/118-neler-oldu/Neler-Oldu-1-Bolum.jpgTue, 02 Dec 2014 15:43:39 +0200